Zobacz, jak układać płyty gumowe

Szukasz idealnej nawierzchni na balkon lub taras? A może otwierasz siłownię i zastanawiasz się, jaka podłoga będzie najlepsza? Musisz wiedzieć, że doskonale sprawdzą się np. płyty gumowe. Co ważne, ich montaż nie powinien sprawić Ci większych problemów. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Płyty gumowe – jakie mają zalety i kiedy się sprawdzają?

Płyty gumowe to bardzo uniwersalne podłoże, które przydaje się w wielu przypadkach. Może ono być zabezpieczeniem tarasu czy balkonu, ale doskonale sprawdzi się też w piwnicy, na strychu, siłowni, hali sportowej, placu zabaw czy w środkach transportu. Gumowa wykładzina jest rozwiązaniem ekonomicznym, a zarazem wielofunkcyjnym. Cieszy się popularnością m.in. za sprawą dużej wytrzymałości. Jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne i z powodzeniem może być położona na zewnątrz. Poza tym gwarantuje ona świetną izolację i amortyzację. Oprócz tego chroni np. balkon przed wilgocią. W dodatku jest łatwa w czyszczeniu i montażu.

Jak układać płyty gumowe?

Zastanawiasz się, czy jesteś w stanie samodzielnie ułożyć płyty gumowe? Otóż ich montaż nie jest wcale trudnym przedsięwzięciem. Warto tylko pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach. Przede wszystkim płyty gumowe należy położyć na stabilnej i równej powierzchni. Ważne, aby nie miała ona żłobień i była czysta. Wówczas będziesz mieć pewność, że i płyty gumowe będą stabilne i posłużą naprawdę długo. Możesz z powodzeniem zainstalować je na asfaltowej albo betonowej wylewce. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby położyć je także na kostce brukowej. Z kolei wewnątrz budynku warto zamontować je na płytkach ceramicznych, panelach, gładkiej podłodze z kamienia czy parkiecie ze sklejki lub drewnianym.

Kolejną ważną zasadą jest to, iż płyty gumowe należy rozłożyć na podłożu dobę przed montażem. Dzięki temu maty nabiorą oczekiwanej elastyczności i będziesz mógł je idealnie dopasować. Jak już wiesz, powierzchnia pod płyty powinna być gładka i czysta. W związku z tym konieczne jest dokładne jej odkurzenie. Pamiętaj, że pod płyty gumowe nie może dostać się kurz, piasek czy inne zabrudzenia.

Układanie gumowych płyt

Nie wiesz, jak układać gumowe płyty? Tak naprawdę jest to dosyć łatwe i przypomina układanie puzzli. Poszczególne elementy idealnie do siebie pasują i tworzą spójną całość. Zadbaj o to, aby wszystkie były precyzyjnie ułożone obok siebie i zakryły całą powierzchnię. Te elementy, które znajdują się przy ścianach, można ściąć np. ostrym nożem. Cięcia wykonuj wyłącznie na twardym podłożu, co pozwoli Ci uzyskać równe krawędzie. Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, iż poszarpane brzegi nie będą się dobrze prezentować.

Jeśli dysponujesz płytami kwadratowymi o równych brzegach, połóż je w taki sposób, aby wszystkie krawędzie dokładnie do siebie przylegały. Możesz montować je równo lub z przesunięciem – jeden rząd zaczyna się wówczas w połowie poprzedniego. Wszystko zależy wyłącznie od Ciebie. Oczywiście kwadratowe płyty w razie potrzeby można dowolnie docinać.

Nieco inaczej montuje się płyty gumowe z kołkami. Sprawdzają się one w tych miejscach, gdzie nawierzchnia nie jest ograniczona ścianami itp. Brzegi takich płyt są wyposażone w kołki i pasujące do nich otwory. Dzięki temu ich montaż jest naprawdę prosty i precyzyjny. Co ważne, płyty gumowe z kołkami, podobnie jak tradycyjne można układać równo albo z przesunięciem.

Czy płyty gumowe trzeba kleić?

Zastanawiasz się, czy płyty gumowe należy kleić? Otóż nie jest to konieczne, ale oczywiście można zdecydować się na ich podklejenie do gruntu. Pamiętaj wówczas o tym, aby użyć specjalnego kleju. Ze względu na to, iż płyty gumowe są dość ciężkie, trudno się je przesuwa i klejenie nie jest obowiązkowe. Przesuwanie się płyt gumowych uniemożliwiają także ograniczające je ściany.

Jak widać, układanie płyt gumowych nie jest trudnym zadaniem. Jeśli weźmiesz pod uwagę nasze rady, na pewno sprawnie i bez problemu sobie z tym poradzisz. Co więcej, zapewniamy, że szybko docenisz zalety takiej wykładziny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl