Wybieramy uszczelki do drzwi drewnianych– na co warto zwrócić uwagę?

Choć uszczelki wyglądają niepozornie, to pełnią kilka ważnych funkcji. To właśnie od nich w dużej mierze zależy funkcjonalność drzwi oraz izolacja cieplna i akustyczna pomieszczenia. Czym różnią się uszczelki i która z nich będzie najlepsza do drzwi drewnianych? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, by wybrać odpowiednie rozwiązanie!

Funkcje uszczelek

Dlaczego uszczelki w drzwiach są takie ważne? Ich podstawową funkcją jest izolacja. W przypadku drzwi montowanych na wejściu do domu czy mieszkania odpowiedzialne są za zabezpieczenie wnętrza przed chłodem, wiatrem i wilgocią. Uszczelki powinny zapewniać również izolację termiczną i zapobiegać stratom ciepła. Elementy dobrej jakości dodatkowo izolują pomieszczenia akustycznie, co pomaga zapewnić ich funkcjonalność i odrębność. Czym powinny charakteryzować się uszczelki do drzwi drewnianych, by ich zastosowanie spełniło powyższe kryteria?

Uszczelka do drzwi drewnianych wewnętrznych

Drzwi wykonane z drewna to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, jakie montuje się we wnętrzach, dlatego większość uszczelek jest do nich dostosowana. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru uszczelki do drzwi drewnianych? Z reguły nie musisz przejmować się kształtem, ponieważ producenci zazwyczaj trzymają się podobnych form. Pamiętaj jednak, że uszczelka powinna być dopasowana do lakieru, którym pokryte jest drewno. W przypadku lakieru rozpuszczalnikowego zwykle stosuje się uszczelki z PCV, natomiast przy lakierze wodnym najczęściej korzysta się z uszczelek TPE. Ciekawymi rozwiązaniami, które doskonale sprawdzą się zarówno w przypadku lakieru rozpuszczalnikowego, jak i wodnego, są także nowoczesne uszczelki EDMP.

Drewniane drzwi zewnętrzne – jaka uszczelka?

Zakup uszczelki do drzwi drewnianych zewnętrznych jest nieco bardziej wymagający. Pamiętaj, że to właśnie od niego zależy trwałość i szczelność drzwi. Z tego względu producenci proponują zazwyczaj elementy o wzmocnionej konstrukcji. Umożliwia to skuteczne zabezpieczenie wnętrza przed wodą i powietrzem, a także gwarantuje dobrą amortyzację podczas zamykania. W przypadku drewnianych drzwi zewnętrznych doskonale sprawdzą się wspomniane wcześniej uszczelki EDMP.

Nowoczesne uszczelki EDMP – dlaczego warto?

Jak widzisz, jednymi z najbardziej uniwersalnych uszczelek do drzwi drewnianych są nowoczesne produkty EDMP. Czym się charakteryzują i dlaczego warto je zastosować? Są wyjątkowo wytrzymałe, elastyczne i odporne na działanie zarówno niskich, jak i wysokich temperatur. Co więcej, w ich konstrukcji często stosuje się komorę powietrza, dzięki czemu są bardzo skuteczne nawet w przypadku starych drzwi oraz okien. Warto podkreślić, że tego typu uszczelki zazwyczaj są samoprzylepne, dzięki czemu ich montaż jest szybki i bezproblemowy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl