Wszystko, co musisz wiedzieć o wymianie i wycinaniu uszczelek w domu!

Uszczelki to podstawa sprawnej izolacji! Zabezpieczają wnętrze przed chłodem, wilgocią oraz hałasem i są obecne w niemal każdym pomieszczeniu. Warto jednak zaznaczyć, że ze względu na intensywną eksploatację, wymagają regularnej wymiany. Jak zadbać o sprawność domowej izolacji? Sprawdź, co musisz wiedzieć o wymianie i wycinaniu uszczelek!

Wymiana uszczelek – co musisz wiedzieć?

Wbrew pozorom zarówno wymiana, jak i wycinanie uszczelek to czynności, które nie należą do zadań trudnych. W większości przypadków ze zmianą izolacji z powodzeniem poradzisz sobie bez pomocy fachowca. Cały proces jest dosyć szybki i wcale nie wymaga specjalistycznej wiedzy! Jak dobrać uszczelki do domu i jak uporać się z ich montażem?

Jakie uszczelki do domu?

Jak już wspomnieliśmy, uszczelki obecne są w każdym domowym pomieszczeniu. Nie może zabraknąć ich w drzwiach, oknach czy w bramach garażowych. Jak je dopasować? Zwróć uwagę na kilka następujących aspektów:

1. Materiał

Jednym z materiałów, które najczęściej stosuje się do produkcji uszczelek, jest nowoczesna guma EPDM. To tworzywo, które wyróżnia się wysoką odpornością na temperaturę, wilgoć i promieniowanie słoneczne. Co więcej, to materiał elastyczny i wyjątkowo trwały. Z powodzeniem sprawdzi się między innymi do izolacji drzwi, okien i garaży. Warto również zaznaczyć, że montaż i wycinanie uszczelek EPDM to czynności relatywnie proste, z którymi zazwyczaj poradzisz sobie bez pomocy specjalisty.

2. Profil uszczelki

Uszczelki charakteryzują się odmiennymi profilami. Ich kształt powinien być dokładnie dopasowany do konkretnej izolacji. Jeśli planujesz wymianę starej uszczelki, wystarczy, że dobierzesz nowe elementy na podstawie jej przekroju.

3. Rozmiar uszczelek

Uszczelki zwykle sprzedawane są w metrach bieżących, dzięki czemu dopasowanie ich rozmiaru jest proste. Z wycinaniem uszczelek poradzisz sobie przy pomocy klasycznego nożyka segmentowego lub specjalistycznych nożyc.

Montaż uszczelek

Sam montaż uszczelek nie powinien sprawić Ci problemu. Szczególnie łatwym w użyciu i zarazem wygodnym rozwiązaniem są elementy samoprzylepne, które zamocujesz w zaledwie kilka chwil. Pamiętaj, że po wycinaniu uszczelek należy zadbać również o odpowiednie przygotowanie podłoża, do którego chcesz je przykleić. Zazwyczaj zaleca się jego dokładne oczyszczenie i odtłuszczenie. Taki zabieg poprawia przyczepność powierzchni i zapobiega nieszczelności montażu. Jeśli zdecydujesz się na mocowanie za pomocą kleju, zwróć uwagę na zalecenia producenta, ponieważ niektóre preparaty mają ograniczenia, które dotyczą np. temperatury użycia.

Gdzie kupić uszczelki?

Uszczelki dostępne są zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Biorąc pod uwagę, że powinny być dobrze dopasowane, do ich zakupu warto się odpowiednio przygotować. Symbol, fragment starej uszczelki czy rysunek jej przekroju to elementy, które powinny okazać się pomocne. Jeśli planujesz samodzielne wycinanie uszczelek, pamiętaj, by dokładnie zmierzyć długość potrzebnej rolki.

Ile kosztują uszczelki?

Zastanawiasz się, ile kosztują uszczelki? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Metr bieżący to koszt, który wynosi zaledwie kilka złotych. Nie musisz się zatem martwić o wycinanie uszczelek i ich montaż – nawet jeśli coś pójdzie niezgodnie z planem, nie narazi Cię to na dużą stratę.

Jak widzisz, montaż i wycinanie uszczelek to dosyć proste czynności, które nie wymagają od Ciebie specjalistycznego sprzętu i szczególnych umiejętności. Zazwyczaj największym problemem jest samo dopasowanie odpowiedniego modelu uszczelki. Jeśli zastanawiasz się, jak poradzić sobie z tym wyzwaniem, zapraszamy do kontaktu!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl