Uszczelka wciskana do ościeżnic drzwi – produkt znacznie ważniejszy niż Ci się wydaje!

Bardzo często nie docenia się roli, jaką pełni uszczelka wciskana do drzwi. Jeżeli chcesz zaoszczędzić kilka złotych, wybierając tańszy model, licz się z tym, że prawdopodobnie jego żywot nie potrwa długo. Ponadto pożytki, które przyniesie, będą zdecydowanie zaniżone. Sprawdź, jak istotną funkcję pełni uszczelka wciskana do drzwi i ile korzyści możesz dzięki niej zyskać.

Dlaczego uszczelka wciskana do ościeżnic drzwi jest tak istotna? 

Rola odgrywana przez uszczelkę wciskaną do ościeżnicy drzwi ma szczególnie znaczenie wtedy, gdy mowa o drzwiach zewnętrznych. Pełni dwojaką funkcję, a mianowicie izoluje termicznie oraz akustycznie. Pierwsze z wymienionych zadań polega na tym, że uszczelka ogranicza do minimum „uciekanie” ciepła z domu, umożliwiając tym samym zachowanie odpowiedniej temperatury wewnątrz budynku bądź mieszkania. Brak albo daleko idące zniszczenie opisywanego elementu skutkuje dużą utratą ciepła, a co za tym idzie zwiększeniem kosztów ogrzewania, co z pewnością jest bolesne dla portfela.

Dobra uszczelka do drzwi zniweluje największe nieszczelności

Dlaczego bez dobrej uszczelki temperatura będzie stale się obniżać? Odpowiada za to kilka czynników. Na początku należy jednak wytłumaczyć, co oznacza mostek termiczny. Termin ten określa miejsca w budynku, przez które regularnie ucieka ciepło z lokalu. Chodzi tutaj między innymi o drzwi wejściowe, bo ten element nigdy nie będzie tak gruby, jak zwykłe ściany.

Warto również zaznaczyć, że wpływ mostka termicznego uwzględnia się już na etapie projektowania domu. To bardzo ważne, ponieważ nie da się go całkowicie wyeliminować. Fachowcy dokładają więc wszelkich starań, aby jak najmniej przeszkadzał on w codziennym życiu. Negatywne skutki da się ograniczyć również po zakończeniu budowy domu. Wystarczy, że kupisz solidną uszczelkę do drzwi zewnętrznych.

Uszczelki wciskane do drzwi chronią przed chłodem i przykrymi zapachami

Musisz wiedzieć, że nawet nowe i szczelne drzwi powinny być uzupełnione o dobrą uszczelkę. Ze względu na ich usytuowanie, mogą przez nie przechodzić duże masy zimnego powietrza. A wtedy pojawi się też problem związany z utrzymaniem odpowiedniej temperatury w każdym pokoju, bo ciepło będzie uciekać na zewnątrz. Oczywiście na początku może Ci się wydawać, że sytuacja wynika ze zbyt częstego otwierania i zamykania drzwi. To jednak nie ma za wiele wspólnego z prawdą – omawiany element nie radzi sobie po prostu z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Zmienić to może właśnie uszczelka wciskana do drzwi. Trzeba również wspomnieć, że dobrze zamontowane narzędzie pozwoli na zmniejszenie kosztów ogrzewania nawet o kilkadziesiąt procent!

Chłód nie jest jednak jedynym problemem. Do domu mogą przecież przeniknąć inne substancje lotne. Są to różnorakie zapachy, para wodna lub nawet kurz i pył. Faktem jest, że nie można całkowicie się przed nimi ochronić – wystarczy w końcu otworzyć drzwi, aby przykra woń dostała się do środka. Dlatego warto zadbać, by zamykając cały lokal uzyskać dobrą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

Uszczelki wciskane do drzwi są także skutecznym lekarstwem na hałas

Wybierając idealne mieszkanie, szukasz zapewne miejsca przytulnego i cichego. O to ostatnie może być jednak ciężko. Szczególnie, gdy żyjesz w zatłoczonym mieście, a hałas jest istotną częścią całego otoczenia. Ciągłe rozmowy, szum przejeżdżających samochodów, wieczorne imprezy u sąsiadów – wszystko to potrafi znacząco odbić się na Twoim zdrowiu psychicznym. Bo są to elementy wpływające nie tylko na słuch, ale także na samopoczucie. Utrudniają zasypianie, zwiększają poziom stresu, a do tego powodują częstą dekoncentrację. Czy jednak zdajesz sobie sprawę, że rozwiązaniem problemu jest ponownie uszczelka wciskana do drzwi?

Starannie przyklejony przedmiot potrafi wygłuszyć dużą ilość dźwięków dochodzących z zewnątrz. Dodatkowo, odpowiednio dobrana i wciśnięta do ościeżnicy drzwi uszczelka pozbywa się hałasów, które pochodzą z wnętrza domu. Jeżeli nie chcesz, aby obcy ludzie mogli usłyszeć o Twoich prywatnych sprawach – sięgnij po sprawdzone produkty, które bez problemu znajdziesz na naszej stronie. Opisywany element odpowiada po części również za zatrzymanie wszelkich insektów w postaci mrówek i tym podobnych po właściwej stronie drzwi.

Nasze uszczelki sprawdzą się również przy drzwiach wewnętrznych 

Uszczelka wciskana do ościeżnicy odgrywa ważną rolę nie tylko w przypadku drzwi zewnętrznych. Jest ona również istotna, gdy mowa o wnętrzu budynku. Pełniona przez nią funkcja izolacji termicznej oraz akustycznej jest wtedy mniej znacząca, choć jej brak byłby bardzo szybko zauważalny. Ponadto, dobrej jakości uszczelka zabezpieczy drzwi przed uszkodzeniem mechanicznym. Czy to potrzebne? Tak, ponieważ wystarczy zamknąć drzwi ze zwiększoną siłą, aby zaczęły pojawiać się pierwsze usterki.

Jaka uszczelka do drzwi będzie najlepsza? Produkty z materiału EPDM 

Na rynku znajdziesz wiele uszczelek, które przeznaczone są do ościeżnic drzwi. Należy się jednak postarać, aby zakupiony produkt był najwyższej jakości. Powinieneś więc zainteresować się na przykład uszczelkami z gumy EPDM. To produkt etylenowo-propylenowo-dienowy – czyli taki, który charakteryzuje się zdolnością do odwracalnej deformacji pod wpływem działania sił mechanicznych. Mówiąc dokładniej, zapewnia wysoką trwałość oraz szczelność, jest także odporny na starzenie. Przez swoje rewelacyjne właściwości mechaniczne oraz wysoką sprężystość, produkt nie pęka pod wpływem czynników zewnętrznych. Można go również dowolnie ściskać lub rozciągać, bo guma i tak wróci do swojego pierwotnego kształtu.

A to jeszcze nie wszystkie zalety, bo materiał EPDM słynie także z rewelacyjnej odporności na zmienne warunki atmosferyczne. Na opisywanym produkcie nie zrobią więc wrażenia bardzo chłodne wiatry. Gorąca pogoda również będzie mu obojętna. Dokładniej mówiąc, temperatury w granicach od -40 do 100 stopni Celsjusza nie wpłyną w żaden sposób na jego szczelność i elastyczność. Co jeszcze można powiedzieć o tej gumie? Wybierając taki asortyment, dbasz o wygląd całego mieszkania. Bo musisz wiedzieć, że uszczelki do drzwi nie powodują przebarwień w kontakcie z lakierami i tworzywami sztucznymi.

Uszczelki do drzwi, które są bardzo łatwe w montażu

Ostatnią, ale wartą podkreślenia zaletą, którą cechuje się uszczelka do drzwi, jest prosty i niewymagający specjalistycznej wiedzy montaż. Nie będziesz więc potrzebował do tego żadnych profesjonalnych narzędzi. Wystarczy przyciąć uszczelkę do odpowiedniej długości, a następnie „wcisnąć” ją we właściwe miejsce. Prosta czynność, a zapewni Ci wiele korzyści płynących z prawidłowego uszczelnienia. Oczywiście powinieneś pamiętać, aby dokładnie wyczyścić ościeżnicę przed całym procesem. Dlatego trzeba pozbyć się kurzu z wymienionego elementu, a następnie odtłuścić całość. Dopiero wtedy będziesz mógł przymocować uszczelki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl