Uszczelka – skuteczny sposób na wycieki z kabiny prysznicowej

Czy każde wzięcie prysznica kończy się u Ciebie zalaniem łazienki? To znak, że masz problem z uszczelką. Regularnie wylewana woda z biegiem czasu może przeniknąć przez strop, co skutkować będzie nieprzyjemnymi zapachami i potrzebą remontu. Jeśli cenisz swoje zdrowie i nie chcesz poślizgnąć się na mokrych kafelkach - potrzebujesz solidnego zabezpieczenia przed wypadkiem. Zaopatrz się w nową uszczelkę do kabiny prysznicowej i ciesz się higieną i bezpieczeństwem w łazience. Jaki model wybrać? Czy można ją wymienić samodzielnie? O tym poniżej.

Rodzaje uszczelek do kabin prysznicowych

Uszczelki prysznicowe możemy podzielić na:

- zwykłe

- z magnesem

- samoprzylepne.

Uszczelki zwykłe to podstawowy typ uszczelnienia. Stosujesz je w pionowych i poziomych częściach kabiny. Z powodzeniem uszczelnią też boczne ścianki, a także zastosuj je do zabezpieczenia przed przeciekaniem na dolnej krawędzi drzwi.

Zaś uszczelki kabinowe z magnesem to typ podstawowy + magnes. Chodzi o to, że element końcowy wyposażony jest w magnesy, które łączą się ze sobą, chociażby przy otwieraniu drzwi kabiny. Powoduje to większą szczelność oraz dokładniejsze przyleganie do siebie poszczególnych części. Oferowane są zawsze parami, więc nie będziesz musiał myśleć, czy będą do siebie pasować. Pozwalają one również uzyskać efekt samozamykający, co jest ogromnie komfortowe przy użytkowaniu.

Samoprzylepne uszczelki do kabin to jedna z ostatnich nowości. Przy ich pomocy zabezpieczysz szczelnie drzwi bez potrzeby nasuwania ich na szkło, a całość będzie niezwykle szczelna. Sprawdzi się to przy posiadaniu nietypowej grubości szkła jak np. 5 mm.

Po co Ci nowa uszczelka do kabiny prysznicowej?

Funkcją uszczelki jest utrzymywanie wody w kabinie i tak właśnie cały system prysznicowy powinien działać. Zachlapania i wychodzenie gołą stopą na śliskie płytki zalane wodą z mydłem, to proszenie się o nieszczęście. Musisz uwzględnić tu głównie osoby starsze i dzieci, które łatwo mogą w takich warunkach ulec wypadkowi.

Poza tym za każdym razem trzeba wtedy wycierać płytki. Jednak w trakcie problemów z wyciekiem wody z prysznica uszczelka kabinowa nie musi być tego głównym powodem. Przyjrzyj się także jakości progu do kabiny, być może on także wymaga zmiany na nowy. Wykonano go z przezroczystego akrylu i nie jest specjalnie widoczny, lecz w komplecie z uszczelką dolną stanowi odpowiednio trwałe zabezpieczenie przed wodą.

Uszczelki zużywają się w czasie eksploatacji kabiny prysznicowej ze względu na specyficzne warunki: wilgoć, zmianę temperatur, wodę czy parę. Mogą się wtedy odrywać, odklejać czy też odkształcać. Widząc, iż kabina przecieka, a uszczelka jest mocno zabrudzona, zakamieniona czy pojawia się na niej pleśń – nie zwlekaj, pora na nowy model.

Jaka uszczelka do Twojej kabiny?

Uszczelki mogą się od siebie znacznie się różnić. Stojąc przed wyzwaniem jej wymiany w kabinie prysznicowej, musisz wcześniej rozeznać się na temat trzech parametrów wyboru produktu idealnie pasującego do Twojego prysznica:

- krawędź dolna czy boczna,

- jaki typ uszczelki (zwykła, magnetyczna, samoprzylepna),

- grubość szkła (zwykle to 6-8 mm),

- długość,

- długość pióra,

- budowa modelu (kwadratowa, półokrągła),

Jeśli potrzebujesz uszczelki dolnej, to warto zmierzyć jej wielkość między drzwiami a brodzikiem. Określenie tego parametru pozwoli Ci ją dobrze dopasować, ponieważ uszczelki boczne są inne konstrukcyjnie i lepiej się tutaj nie pomylić.

Samodzielna wymiana uszczelki w kabinie prysznicowej

Przed przystąpieniem do prac przygotuj wcześniej odpowiednie narzędzia:

- nóż do cięcia, nożyczki czy nożyce do cięcia uszczelek,

- śrubokręt,

- miarka,

- szpachelka,

- mazak albo długopis,

- ciepła woda z mydłem albo odkurzacz parowy,

- uszczelka.

Po zakupie sprawdź jeszcze raz długość uszczelki, nim ją przytniesz. Gdyby nie pasowała, będziesz ją mógł zawsze wymienić. Jeżeli masz odkurzacz parowy, wykorzystaj go do czyszczenia elementów drzwi przed zamontowaniem nowej uszczelki. Pamiętaj także, że jeśli przyniosłeś uszczelkę z zimnej temperatury zewnętrznej, to odczekaj nieco i ogrzej ją ciepłą wodą – będzie ją łatwiej nałożyć na krawędź szkła.

Szybki i łatwy montaż uszczelki kabiny prysznicowej – krok po kroku

Na początku będziesz musiał zdemontować stary model. Usuń nożykiem czy szpachelką dokładnie silikon z powierzchni szkła, a jeśli posiada dodatkowe listwy maskujące, to je odkręć. Ostrożnie ściągnij uszczelkę z drzwi prysznica, uważając przy tym, aby jej nie uszkodzić – potrzebujesz precyzyjnej długości do przycięcia nowego egzemplarza. W dalszej kolejności przytnij nową uszczelkę: połóż obie obok siebie na podłodze i zaznacz na nowej sztuce mazakiem miejsce cięcia. Odetnij nadmiar skupiając się, aby krawędź była prosta i nie zniekształciła się w jakiś dziwny sposób.

W dalszych krokach umyj dokładnie drzwi od kabiny w miejscu montażu uszczelki wodą z mydłem, aż powierzchnia będzie całkowicie czysta i sucha. To ważne, żeby uniknąć rozwoju grzybów i pleśni. Wreszcie precyzyjnie i powoli nałóż nową uszczelkę i dociśnij. Jeśli coś pójdzie nie tak, będziesz musiał zdjąć całą listwę i założyć całość kolejny raz. W przypadku, gdy posiadasz uszczelkę samoprzylepną: usuń pasek, który przykrywa klej i ostrożnie przyklej uszczelkę w odpowiednie miejsce.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl