Podpowiadamy, jak uszczelnić stare drzwi

Z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważne jest uszczelnianie drzwi wejściowych i balkonowych. Utrata ciepła jest zjawiskiem bardzo niepożądanym, poza tym przez nieuszczelnione drzwi może dostać się wilgoć, kurz i hałas. Zastanawiasz się, w jaki sposób uszczelnić stare już drzwi? Podpowiadamy!

Jak uszczelnić stare drzwi – przygotowanie

Planujesz uszczelnić drzwi? Zobacz, co warto wiedzieć i zrobić jeszcze zanim zabierzesz się za uszczelnianie.

Sprawdź regulację skrzydeł

Przed przystąpieniem do uszczelniania drzwi warto sprawdzić, czy są one odpowiednio osadzone. Niekiedy problem nieszczelności wynika właśnie z niewyregulowania skrzydeł, toteż dobrze jest to zrobić przed montażem uszczelki. Najlepiej co jakiś czas kontrolować, czy regulacja jest prawidłowa.

Kontrola uszczelek

Następną niezwykle ważną kwestią jest kontrola dotychczasowych uszczelek. Jeśli drzwi są już stare i nie przechodziły żadnego przeglądu, z pewnością uszczelki nie spełniają już swojej funkcji. Kiedy najlepiej sprawdzać uszczelki? Warto zrobić to pod koniec lata, gdy panują dość umiarkowane temperatury. Oczywiście, jeśli czujesz, że drzwi są bardzo nieszczelne, nie zwlekaj i zabierz się za to obojętnie o jakiej porze roku. Szczelne drzwi są szczególnie ważne podczas upałów i mrozów. Jak sprawdzić, czy uszczelka jeszcze nadaje się do użytku? Przede wszystkim zobacz, czy wyczuwasz w niej jakieś zmiany, uszkodzenia albo odkształcenia. Jeśli uznasz, że wymiana nie jest jeszcze konieczna, zakonserwuj uszczelkę, używając specjalnie do tego przeznaczonego preparatu. Zanim to zrobisz, zadbaj także o dokładne wyczyszczenie drzwi, futryn i progów.

Pomiar szczeliny

Wydaje Ci się, że uszczelka nadaje się do wymiany? A może Twoje drzwi w ogóle nie były uszczelnione? Jeśli tak, to koniecznie dokładnie zmierz wielkość szczeliny. Na rynku dostępne są różne wymiary uszczelek, więc lepiej nie rób tego „na oko”. Poza tym dobierz kształt uszczelki do rodzaju drzwi. Zazwyczaj do wyboru są uszczelki o kształcie oznaczonym literami D, E oraz P.

Jak wybrać uszczelkę do drzwi?

Nie wiesz, którą uszczelkę powinieneś kupić? Oprócz wymiarów bardzo istotna jest jej jakość. Warto mieć świadomość tego, że uszczelka będzie narażona na niekorzystne warunki atmosferyczne, promieniowanie UV oraz różnego rodzaju zanieczyszczenia. Najlepiej wybierać takie produkty, które są w stanie wytrzymać zakres temperatur od -50° do +60°C. W przypadku wysokiej jakości uszczelek producent zazwyczaj informuje o ich odporności na warunki atmosferyczne, toteż warto zwrócić na to uwagę. Poza tym dobra uszczelka powinna być mocna i sprężysta, wykonana z trwałego materiału, najlepiej gumy. Lepiej sięgać po modele wyprodukowane przez znane i renomowane marki. Dowiedz się także, czy dany produkt redukuje hałas. Jest to szczególnie ważne, jeśli mieszkasz w bloku, blisko ulicy, zakładów przemysłowych albo torów kolejowych. Poza tym świetnie sprawdzają się uszczelki samoprzylepne, które są bardzo łatwe w montażu.

Jak uszczelnić stare drzwi – krok po kroku

Nie wiesz, jak uszczelnić stare drzwi? Wyjaśniamy krok po kroku, jak to zrobić. Najpierw zgromadź wszystkie niezbędne materiały, tj. uszczelkę, klej, ewentualne środki ochronne. Następnie pozbądź się starej uszczelki. W tym celu możesz podważyć ją ostrzem. Istotne jest również to, aby pozbyć się resztek kleju i brudu, a płaszczyznę dodatkowo odtłuścić.

Kolejnym etapem jest dokładne wymierzenie i przycięcie uszczelki, koniecznie pod kątem 45 stopni. Dzięki temu kawałki będą idealnie pasować do Twoich drzwi. Warto także przeczytać zalecenia producenta i upewnić się, w jakiej temperaturze możesz mocować daną uszczelkę. Zdarza się, że niektóre kleje nie sprawdzają się w mroźne dni. Następnie odklej z warstwy kleju pasek i precyzyjnie zamontuj uszczelkę. Pamiętaj tylko, aby nadmiernie jej nie rozciągać.

Jak widać, uszczelnianie starych drzwi nie jest aż tak trudnym zadaniem. Dzięki uszczelkom nie musisz od razu kupować nowych drzwi, jeśli nie są jeszcze zbyt zniszczone.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl