Montaż wykładziny gumowej? Sprawdź, jak wykonać go szybko i solidnie!

Wykładzina gumowa to podłoże do zadań specjalnych! Doskonale sprawdzi się w miejscach narażonych na niekorzystne czynniki chemiczne i mechaniczne. Świetnie zabezpiecza posadzkę i gwarantuje wysoki komfort użytkowania. Rozważasz jej zastosowanie? Sprawdź, na czym polega montaż wykładziny gumowej i jak wykonać go szybko i solidne!

Montaż wykładziny gumowej a podłoże

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać przed montażem wykładziny gumowej, jest odpowiednie przygotowanie podłoża. To ważne, ponieważ to właśnie od tego etapu zależy między innymi trwałość podłogi i sposób jej układania. Podłoże pod wykładzinę powinno być twarde i odporne na nacisk. Przed wyłożeniem gumy zadbaj również o to, by posadzka była sucha i pozbawiona wyraźnych grudek oraz pęknięć. Usuń z niej również zanieczyszczenia, np. piasek. Pamiętaj, że nie zaleca się montowania wykładziny gumowej na innych, wyłożonych wcześniej materiałach, takich jak wykładziny dywanowe czy gumolity.

Sposoby montażu wykładziny gumowej

Montaż wykładziny gumowej możesz wykonać na dwa sposoby. Pierwszy to ułożenie wykładziny bez dodatkowego mocowania. Drugi to montaż na klej i listwy. Którą metodę wybrać i jak prawidłowo wyłożyć gumową posadzkę?

Układanie wykładziny bez dodatkowego mocowania

W niektórych przypadkach montaż wykładziny gumowej może odbyć się bez wykorzystania dodatkowych środków mocujących. Takie rozwiązanie sprawdzi się np. w wąskich pomieszczeniach, w których nie trzeba stosować kilku pasów gumy. W takiej sytuacji możesz zamówić wykładzinę w jednym kawałku. Swobodnie ułożone pasmo powinno się ładnie rozprostować pod wpływem grawitacji.

Montaż wykładziny gumowej na klej i listwy

Nieco solidniejszy montaż wykładziny gumowej należy wykonać w miejscach, w których konieczne jest zastosowanie jej kilku kawałków. W takim przypadku zaleca się wykorzystanie specjalnego kleju, który zapewnia gumie przyczepność oraz zapobiega jej przemieszczaniu i zwijaniu. Dobrą praktyką jest także zastosowanie listew, które mocuje się w miejscach łączenia poszczególnych pasów wykładziny.

Montaż wykładziny gumowej bez posadzki

Czy montaż wykładziny gumowej można wykonać w miejscach, w których nie ma wylanej posadzki? W niektórych sytuacjach gumowe podłoże stosuje się na powierzchniach takich jak ziemia czy kamienie. W takim przypadku nie ma jednak możliwości przyklejenia wykładziny. Możesz wyłożyć ją swobodnie lub przykręcić listwami do ścian bocznych pomieszczenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl