Kiedy i jak wymienić uszczelki w oknach? Garść praktycznych wskazówek

Czy wiesz, że niepozorna uszczelka to jeden z najważniejszych elementów okna? To właśnie ona odpowiada za zabezpieczenie wnętrza przed przeciągiem i stratami ciepła. Ma zatem wpływ zarówno na komfort domowników, jak i koszty utrzymania domu. Niestety jest to element często zaniedbywany. Co warto wiedzieć o wymianie uszczelek w oknach, kiedy należy ją wykonać i jak przebiega ten proces? Przedstawiamy garść praktycznych wskazówek, które pomogą Ci zadbać o odpowiednią izolację wnętrza!

Wymiana uszczelek co musisz wiedzieć?

Nawet najlepsze uszczelki okienne ulegają z czasem zużyciu. Na ich żywotność wpływa między innymi intensywność eksploatacji, czyli częstość otwierania i zamykania okna. Duże znaczenie dla ich kondycji mają również czynniki atmosferyczne oraz prawidłowa konserwacja. Z biegiem czasu izolacja traci swoje właściwości, przez co pogarszają się jej parametry dotyczące wodoszczelności, przenikalności cieplnej czy wentylacji. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest wymiana uszczelek w oknach na nowe. Przywraca to sprawność działania izolacji i rozwiązuje problem na kolejne kilka lat.

Kiedy wymienić uszczelki w oknach?

Po czym poznać, że przyszedł czas na wymianę uszczelek w oknach? Twoją uwagę powinny zwrócić przede wszystkim wyczuwalne przeciągi lub widoczne przecieki. Jak skontrolować szczelność okna? Zamknij je dokładnie i sprawdź, czy mimo to przy skrzydle odczuwalny jest ruch powietrza. Jeśli tak, może oznaczać to, że izolacja nie działa sprawnie. Warto również zaznaczyć, że poleca się regularne przeglądanie samych uszczelek. Jeśli zauważysz, że materiał stwardniał, odkształcił się lub pokruszył, to z pewnością jest to dobry moment, by pomyśleć o nowej izolacji.

Wymiana uszczelek w oknach samodzielnie czy z pomocą specjalisty?

Wymiana uszczelek w oknach nie należy do zadań trudnych. W większości przypadków z powodzeniem poradzisz sobie z nią samodzielnie. Dotyczy to przede wszystkim prostych uszczelek taśmowych. Zdarza się jednak, że w oknach zastosowane są uszczelki zgrzewane. Ich wymiana jest nieco bardziej skomplikowana, dlatego warto pozostawić ją specjalistom.

Jakie dobrać uszczelki do okien?

Dobierając uszczelki, pamiętaj, żeby zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim powinny być one dopasowane do profilu okna. Szczegółowe informacje dotyczące danego modelu, typu, rozmiaru zazwyczaj znajdują się na tabliczce znamionowej. Podczas wymiany uszczelek w oknach możesz wykorzystać też uszczelki uniwersalne. Dobrym rozwiązaniem może być również dobranie nowej izolacji na podstawie fragmentu zużytej uszczelki, który pozwoli określić jej rozmiar i profil.

Jakie uszczelki wybrać?

Planując wymianę uszczelek w oknach, zwróć również uwagę na materiały. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań, które stosuje się w izolacji okien, jest guma – szczególnie ta, produkowana na bazie kauczuku EPDM. Uszczelki tego typu charakteryzują się wysoką odpornością na działanie warunków atmosferycznych, w tym promieni UV. Z powodzeniem radzą sobie również zarówno z niską, jak i wysoką temperaturą. Ponadto, nie chłoną wody i są niepodatne na odkształcenia pod wpływem działania sił mechanicznych. Warto również zaznaczyć, że ich zaletą jest korzystna cena – metr bieżący to zaledwie kilka złotych.

Jak już wspomnieliśmy, podczas wymiany izolacji w oknach możesz skorzystać z uszczelek uniwersalnych. W ofercie tego typu rozwiązań znajdziesz szeroki wybór modeli wykonanych z opisanej powyżej gumy EPDM. Co istotne, zazwyczaj są one wyposażone w komorę powietrzną, która doskonale usuwa nieszczelności w oknach drewnianych i plastikowych. Warto również zaznaczyć, że uszczelki drewniane nierzadko są samoprzylepne, dzięki czemu wyróżniają się prostym i szybkim montażem.

Wymiana uszczelek w oknach usunięcie starej izolacji

Zastanawiasz się, jak wymienić uszczelki w oknach? Proces ten zacznij od usunięcia starych elementów izolacyjnych. Zazwyczaj wystarczy je po prostu wyciągnąć lub wyskrobać. Jeśli masz do czynienia z izolacją mocowaną mechanicznie, np. za pomocą zszywek, oderwij je przed usunięciem uszczelki. Pamiętaj, że zanim przystąpisz do montażu nowej izolacji, należy dokładnie oczyścić powierzchnię. Odkurz miejsce po starej uszczelce i usuń z niego ewentualne resztki kleju. Jeśli planujesz montować izolację za pomocą nowego kleju, zadbaj o dokładne odtłuszczenie powierzchni.

Jak zamontować nowe uszczelki w oknach?

Pamiętaj, że choć wymiana uszczelek w oknach jest prosta, to należy do niej podejść starannie. Sam montaż zależy przede wszystkim od rodzaju izolacji. W przypadku uszczelek samoprzylepnych wystarczy, że zdejmiesz folię zabezpieczającą i dokładnie przyłożysz je do powierzchni. Uszczelki profilowane należy z kolei precyzyjnie docisnąć do rowków montażowych. Izolacja powinna być zamocowana tak, by nie było na niej wypukłości i wybrzuszeń. Po skończeniu montażu zamknij okno i nie otwieraj go, dopóki klej dokładnie nie wyschnie.

Jak dbać o izolację okien?

Wymiana uszczelek w oknach powinna zabezpieczyć je na kolejne kilka lat. Jak zadbać o izolację, by jak najdłużej sprawnie pełniła swoją funkcję? Zwróć uwagę na regularne czyszczenie okien i uszczelek. Jeśli chcesz zabezpieczyć izolację przed parceniem, raz w roku wetrzyj w uszczelki preparat, który je natłuści. Może być to olej do maszyn, gliceryna lub środek przeznaczony do pielęgnacji uszczelek.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl