Jakie uszczelki wybrać do drzwi zewnętrznych? Podpowiadamy!

Uszczelki to niepozorne akcesoria, które pełnią kilka ważnych funkcji. Przede wszystkim zapewniają odpowiednią szczelność okien i drzwi. Skuteczność uszczelnienia zależy jednak od ich rodzaju. Czy wiesz jakie uszczelki nadają się do drzwi zewnętrznych? Czy dobrze je montujesz? Poniżej znajdziesz garść informacji, w których odpowiemy na najczęstsze pytania. 

Dlaczego uszczelnienie drzwi zewnętrznych powinno być priorytetem?

Z pewnością dobrze wiesz, że nieszczelne drzwi wejściowe tracą swoje pierwotne właściwości. Zwykle dzieje się to na skutek zużycia uszczelek. W takiej sytuacji drzwi przestają zapewniać izolację termiczną, a przez to do naszych domów i mieszkań wdziera się chłód. Straty ciepła bezpośrednio przekładają się na wysokość rachunków za ogrzewanie.

Uszczelki odpowiadają również za izolację akustyczną. Ich odpowiednie właściwości docenisz szczególnie mocno, jeśli mieszkasz przy ruchliwej ulicy i zależy Ci na odpowiednim wyciszeniu dźwięków pochodzących z otoczenia. Na szczęście ich wymiana nie jest skomplikowana i można zrobić to samodzielnie. Jednak najpierw trzeba wiedzieć, które uszczelki wybrać do drzwi zewnętrznych.

Czy wiesz, że rodzaj uszczelki jest istotny?

Kardynalnym błędem popełnianym przez wiele osób jest montaż przypadkowych uszczelek w drzwiach wejściowych. Musisz wiedzieć, że istnieją specjalne uszczelki do drzwi zewnętrznych! Ich właściwości znacznie różnią się od parametrów typowych dla uszczelek wewnętrznych. Jeśli chcesz, aby drzwi wejściowe jak najlepiej pełniły powierzone im funkcje bariery termicznej i akustycznej, musisz dokładnie przemyśleć zakup. Pamiętaj, że uszczelki często odgrywają też rolę efektywnego amortyzatora. Przecież każdemu zdarza się zamykać drzwi z trzaskiem. W takich warunkach źle dobrana uszczelka nie tylko szybko się uszkodzi, ale może być też powodem zniszczenia samej stolarki drzwi.

Zakup musi być przemyślany

Bardzo, ale to bardzo ważne jest, aby do drzwi zewnętrznych nie montować uszczelek przeznaczonych do drzwi wewnętrznych. Ten rodzaj uszczelnienia z całą pewnością nie spełni Twoich oczekiwań. Uszczelki w drzwiach zewnętrznych narażone są na działanie zarówno niskich, jak i wysokich temperatur. Ponadto stale muszą mierzyć się z promieniowaniem UV i pozostałymi, niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, np. wilgocią. Dobrze dobrane uszczelki blokują też skutecznie przenikanie unoszących się w powietrzu zanieczyszczeń do wnętrz domów lub mieszkań. Oznacza to, że przed uszczelką stoi szereg określonych zadań, którym z pewnością nie sprostają modele wewnętrzne. Instalując je do drzwi zewnętrznych, narazisz się tylko na niepotrzebne wydatki, ponieważ to rozwiązanie jest wybitnie nietrwałe.

Weź pod uwagę parametry wytrzymałościowe uszczelki

Pamiętaj, że drzwi wejściowe otwiera się i zamyka kilka lub kilkanaście razy dziennie. Aby uszczelka dobrze spełniała swoją funkcję, musi odznaczać się mocną konstrukcją. Wpływ na nią ma przede wszystkim materiał, z którego jest wykonana. Jak wspomnieliśmy wyżej tworzywo, powinno zapewnić jej odporność na uszkodzenia mechaniczne, duże wahania temperatur, działanie promieniowania UV i wilgoci. Przy tym wymaga się od niego sprężystości i długiej żywotności. Grube ścianki uszczelki zewnętrznej powinny opierać się też naporowi ciężkich drzwi. Wybierając uszczelkę do drzwi zewnętrznych powinieneś szukać takich informacji w specyfikacji technicznej produktów. 

Uszczelki do drzwi zewnętrznych – trwałość i niezawodność

Wytrzymałe, trwałe, elastyczne i odporne na czynniki atmosferyczne uszczelki do drzwi wejściowych gwarantują najlepszą ochronę domowych przestrzeni. W sprzedaży dostępna jest masa modeli uszczelek, więc znalezienie dedykowanych do warunków zewnętrznych nie powinno stanowić problemu. Spoglądając na ich parametry łatwo zorientować się, które zapobiegną niepożądanej nieszczelności. Jednymi z najlepszych są te wykonane z gumy EPDM.

Uszczelki EPDM

Uszczelnienie drzwi wejściowych wymaga radykalnych rozwiązań. Należy do nich zaliczyć montaż uszczelek EPDM. Dlaczego? Ponieważ spełniają wszystkie wymienione wyżej oczekiwania: są odporne na działanie czynników atmosferycznych, promieniowania UV i temperatur w zakresie od -40 °C do +65 °C. Dzięki temu uszczelki EPDM doskonale sprawdzą się zarówno podczas letnich upałów, jak i zimowych mrozów. Ponadto nie chłoną wody. Nie zaszkodzą im też oleje, smary, kwasy organiczne i nieorganiczne czy rozpuszczalniki. Co istotne, EPDM jest tworzywem o długiej żywotności. Nie odbarwia się i nie barwi innych materiałów. Nie musisz się więc martwić o względy estetyczne. Wśród uszczelek EPDM znajdziesz wiele samoprzylepnych, ułatwiających montaż modeli. Zebraliśmy je w naszym sklepie w kategorii „Uszczelki do stolarki drzwiowej”. 

Jak prawidłowo przeprowadzić montaż uszczelek?

Montaż uszczelek do drzwi zewnętrznych zajmuje kilka chwil. Musi być jednak poprzedzony dokładnym wyczyszczeniem i odtłuszczeniem powierzchni przeznaczonymi do tego detergentami. Na tak przygotowaną i dokładnie osuszoną powierzchnię wystarczy przykleić docięte na wymiar uszczelki. Pamiętaj, że przez jakiś czas po instalacji nowej uszczelki zamknięcie drzwi będzie wymagało odrobinę więcej siły.

Zanim jednak podejmiesz decyzję o wymianie uszczelek, sprawdź, czy skrzydło drzwiowe jest prawidłowo wyregulowane. Zdarza się, że mocno obciążone zawiasy się wypaczają. Czasami konieczne jest więc odpowiednie wyregulowanie drzwi, a nie wymiana uszczelek, które okazują się w pełni sprawne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl