Warto zauważyć, że jedną z najpopularniejszych i chętnie stosowanych metod czyszczenia różnego rodzaju powierzchni jest piaskowanie. O czym konkretnie mowa? To technologiczny proces, który wykorzystuje tak zwane ścierniwo. Jest ono wyrzucane z urządzenia za pomocą sprężonego powietrza lub cieczy. Do przeprowadzenia tej metody wykorzystuje się specjalne urządzenie. Należy więc zadać sobie pytanie – jaki wąż do piaskowania? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedź na wszystkie pytania.
Piaskowanie. Co warto wiedzieć?
Ścierniwem może być kilka materiałów. Kiedyś był to piasek kwarcowy lub szklarski. Obecnie jednak wykorzystuje się inne materiały. Trzeba tutaj wyróżnić takie rzeczy, jak na przykład elektrokorund, szklane kulki, stalowy śrut, garnet, a nawet zmielone skorupy orzechów.
Piaskowana powierzchnia staje się oczywiście czysta, a przy tym też równa. Warto jednak pamiętać, że materiał musi być odpowiednio oczyszczony i przygotowany. Sam proces piaskowania podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy z nich polega na usunięciu starych powłok i wszelkich zanieczyszczeń z obrabianej powierzchni. W drugim jest ona ujednolicana, a w trzecim nadaje się jej odpowiednią chropowatość.
Jaki efekt daje piaskowanie? Można to porównać do oszlifowania. Należy zaznaczyć, że używając omawianej metody, otrzymuje się równiejszą powierzchnię, która później jest gotowa na dalsze etapy obróbki. Dlaczego tak się dzieje? Piaskowanie nadaje konkretnej szorstkości, a to wpływa na lepszą przyczepność farby.
Jak używać piaskowania? Musisz o tym pamiętać!
Niezwykle istotna kwestia w całym procesie piaskowania? Stosowanie dobrego ścierniwa oraz pistoletu wysokiej jakości. Jeśli mowa o piasku, to tutaj szczególnie ważnym aspektem jest jego idealne rozdrobnienie oraz dokładne oczyszczenie. Następnie materiał umieszcza się w piaskarce, która wyrzuca strumień na wybraną powierzchnię pod dużym ciśnieniem.
Najlepsze efekty uzyska się jednak wyłącznie w momencie, gdy wykorzysta się dobrej jakości ścierniwo. Dlatego nie zaleca się stosowania piasku kwarcowego. I to nie dlatego, że nie jest on skuteczny. Problem leży w zupełnie innej kwestii. To szkodliwy materiał, przyczyniający się do różnego rodzaju chorób pylicznych.
Warto także pamiętać, że osoby zajmujące się piaskowaniem muszą przestrzegać odpowiednich środków bezpieczeństwa. Przede wszystkim mowa tutaj o odpowiedniej odzieży ochronnej, gwarantującej prawidłową wentylację. Dopływ świeżego powietrza jest równie ważny. Dopiero dzięki konkretnej ochronie, można na spokojnie przystąpić do procesu oczyszczania.
Gdzie wykorzystuje się piaskowanie? To szeroki zakres działań!
Na pewno nie zdziwi cię fakt, że technologię wykorzystuje się w bardzo szerokim zakresie. Ważnym zadaniem piaskowania jest zdzieranie warstw powierzchniowych. To zaś zależy od zastosowanego ścierniwa. O czym konkretnie mowa? Inny efekt uzyska się przy pomocy popękanych stalowych kulek (potrafiących zedrzeć nawet grube warstwy lakieru oraz rdzy), a inny przy użyciu gładkich i małych kuleczek. Te ostatnie skutecznie wygładzą powierzchnię.
Piaskowanie chętnie wykorzystywane jest w wielu gałęziach przemysłu. Jak już zostało wspomniane, przydaje się w sytuacjach gdy konieczne jest oczyszczenie lub wygładzenie powierzchni. Ta powierzchnia może być metalowa, drewniana, stalowa, kamienna, aluminiowa, czy też z tworzywa sztucznego.
Jaki wąż do piaskowania? Wybierz element wyposażenia
W zależności od rodzaju piaskarki, może ona składać się z różnych elementów. Każda z nich ma jednak cechę wspólną. Jest nią wąż. Dzięki niemu na powierzchnię zostaje odprowadzony materiał ścierny.
Wąż do piaskowania najczęściej tworzony jest z gumy. Trzeba wspomnieć, że mowa o jednym z elementów całej maszyny, który bezpośrednio ma styczność ze ścierniwem pod wysokim ciśnieniem. Dlatego należy wybrać produkt charakteryzujący się ogromną wytrzymałością. Średnica węża musi być więc od 3 do 4 razy większa od rozmiaru dyszy. Jaki jest tego powód? Chodzi o to, aby doprowadzenie ścierniwa było optymalne, a straty ograniczały się do minimalnego poziomu.
Warto wspomnieć również o innych istotnych kwestiach. W przypadku operowania na niewielkich elementach i w statystycznych warunkach, wąż nie musi być specjalnie długi. Gdy jednak piaskowanie odbywa się w procesie pyłowym, a także na sporych powierzchniach, to warto zaopatrzyć się w zestaw nieograniczający ruchów operatora. Pamiętaj przy tym, że zbyt długi wąż przyniesie straty w materiale ściernym.
Z czego składa się wąż? To ważne elementy
Wąż do piaskowania składa się z wewnętrznej warstwy, która jest odporna na ścieranie i wysokie temperatury. Jest ona gładka, dzięki czemu zmniejszone zostaje tarcie. To zaś przekłada się na dłuższą żywotność ekwipunku.
Środkowa, wzmocniona warstwa zapewnia wężowi elastyczność. Odpowiada również za antystatyczność, co neutralizuje napięcia. Dzięki temu użytkownik jest chroniony od wszelkich awarii elektrycznych. Zewnętrzna warstwa z oplotem jest z kolei odporna na wysokie temperatury. Dba o to, by nic nie przeszkodziło w procesie piaskowania.
Przy wyborze węza warto zwrócić między innymi uwagę na ciśnienie robocze. Dlaczego? Ponieważ każdy produkt cechuje się konkretną wytrzymałością, której nie powinno się przekraczać. Zauważ też, że dobrze dobrany element piaskarki zapewni bezpieczeństwo, a także zadba o aspekty ekonomiczne i wydajnościowe.