Klej cyjanoakrylowy od lat cieszy się popularnością i z pewnością powinien znaleźć się w każdym gospodarstwie domowym. Jest szczególnie doceniany za możliwość szerokiego zastosowania i wyjątkowe właściwości. Choć najbardziej znanym klejem cyjanoakrylowym jest “Kropelka”, to warto wiedzieć, że na rynku jest ich znacznie więcej. Do czego można je stosować i jakie mają właściwości? Czytaj dalej i dowiedz się, jaki klej cyjanoakrylowy sprawdzi się najlepiej.
Czym jest klej cyjanoakrylowy?
Klej cyjanoakrylowy to jednoskładnikowy preparat produkowany na bazie etylu, metylu i alkoksy. Błyskawicznie łączy ze sobą klejone powierzchnie – w kilka sekund wysycha i utwardza się. Można go zastosować do niemal każdego tworzywa – doskonale radzi sobie z drewnem, ceramiką, włóknem węglowym, gumą, pianką czy papierem. Warto jednak pamiętać o tym, że nie łączy wszystkich materiałów. Nie powinno się go stosować do klejenia ubrań, a szczególnie bawełny, dżinsu czy skóry. Próby te najczęściej skutkują gwałtowną reakcją chemiczną – w konsekwencji tkaniny mogą się nawet zapalić.
Jakie właściwości ma klej cyjanoakrylowy?
Kleje cyjanoakrylowe są uniwersalne, pozbawione rozpuszczalników i bezbarwne. To oznacza, że możesz je swobodnie stosować nawet w widocznych miejscach. Poza tym, że szybko wiążą ze sobą powierzchnie i błyskawicznie schną, warto wiedzieć, że wyróżniają się dużą wytrzymałością temperaturową – wynosi ona średnio od -40℃ do nawet 120℃. Co ważne, wykazują też odporność na wilgoć, paliwa czy oleje. Preparat najszybciej wyschnie i utwardzi się w temperaturze pokojowej.
Choć wydawać się może, że kleje cyjanoakrylowe mają same zalety, nie sposób nie wspomnieć o ich słabszej stronie. Niektórzy użytkownicy wskazują na intensywny, nieprzyjemny zapach, który może drażnić oczy i błony śluzowe.
Jaki klej cyjanoakrylowy warto wybrać?
Klej cyjanoakrylowy ma uniwersalne zastosowanie, jednak warto wiedzieć, że na rynku są dostępne różne jego rodzaje. Podziału można dokonać na podstawie lepkości, którą określa się jednostką cPs. Jaki klej cyjanoakrylowy najlepiej sprawdzi się do Twojego zadania? Czytaj dalej i dowiedz się, jakie kleje wyróżniamy.
Kleje rzadkie
W grupie klejów rzadkich znajdziesz preparaty o poziomie lepkości około 15-40 cPs. Doskonale sprawdzają się do punktowego klejenia trudno dostępnych miejsc. Preparat głęboko wnika w powierzchnię i błyskawicznie wiąże ze sobą łączone części. Doskonale sprawdzi się do zastosowania na niewielkich elementach, które muszą być jak najszybciej ze sobą połączone. Warto jednak pamiętać o tym, że tak szybkie wysychanie kleju nie daje czasu na poprawki. Jeśli nałożysz go za dużo, to ze względu na rzadką konsystencję spłynie po powierzchni i zostawi ślad.
Kleje średnie
Jeżeli poszukujesz kleju cyjanoakrylowego, który idealnie sprawdzi się do klejenia niewielkich powierzchni, to preparaty o średniej lepkości są zdecydowanie dla Ciebie. Mieszczą się w przedziale 120-300 cPs i mają najbardziej uniwersalne zastosowanie. Wiążą wolniej niż kleje rzadkie, co daje Ci nieco więcej czasu na zrobienie poprawek podczas klejenia. Dużym atutem tych specyfików jest to, że nie wnikają w powierzchnię i po niej nie spływają. Co ciekawe, kleje te najlepiej sprawdzają się np. w modelarstwie.
Kleje gęste
Grupa klejów gęstych jest wprost stworzona do zadań specjalnych. Idealnie sprawdzą się do klejenia tektury czy drewna. Spoina, jaką tworzą, jest dość gruba i widoczna. Konsystencja gęstego kleju cyjanoakrylowego przypomina żel – preparat nie spływa po powierzchni i niemal nie wnika w miejsce klejenia. Niekiedy ten typ kleju stosuje się także w przemyśle.
Jak stosować klej cyjanoakrylowy?
Kleje cyjanoakrylowe są popularne ze względu na niezwykle prostą aplikację. Wystarczy jedynie nałożyć niewielką ilość preparatu na jedną z powierzchni, które chcesz połączyć. Jeśli chcesz przyspieszyć proces wiązania, możesz zastosować specjalny aktywator. Pozwoli też zlikwidować nieestetyczny nalot, który często pojawia się na klejonych powierzchniach. Aktywator umożliwia wytworzenie grubszych spoin i jest zwykle stosowany do utwardzania szczególnie rzadkich klejów, które szybko spływają.
Istnieje kilka rodzajów tworzyw, które są trudniejsze do klejenia. Zaliczamy do nich m.in. poliolefiny, czyli polietylen, polipropylen, teflon czy twarde plastiki. W przypadku klejenia takich materiałów niezbędne jest odtłuszczenie i zagruntowanie powierzchni. Najlepiej sprawdzi się do tego specjalny primer. Dzięki zastosowaniu tego preparatu klej równomiernie i trwale sklei takie materiały.
Zastanawiasz się, jaki klej cyjanoakrylowy sprawdzi się najlepiej? Nie musisz wybierać popularnej “Kropelki” czy “Super Glue”. Na rynku dostępnych jest wiele innych produktów, które łatwiej dopasować do swoich potrzeb i opracowywanego tworzywa. Zwróć szczególną uwagę na marki Budfix czy Loctite, które mają ogromne możliwości zastosowania i doskonałe parametry. Możesz je wykorzystać do różnego rodzaju tworzyw, w tym nawet do gumy. Kleje cyjanoakrylowe wyżej wymienionych marek – a także przydatne aktywatory i primery – znajdziesz w ofercie naszego e-sklepu!