Jak zakładać uszczelki samoprzylepne do okien? Zobacz, że to łatwe!

Eksploatacja okien prędzej czy później prowadzi do zużycia najważniejszych elementów, w tym uszczelnień. Ich niszczenie postępuje wraz z ciągłym otwieraniem i zamykaniem otworów ściennych. Gdy przyjdzie właściwy czas na wymianę, warto wiedzieć, jak zakładać uszczelki samoprzylepne do okien. Zobacz, w jaki sposób przygotować się do wykonania zadania oraz co trzeba wiedzieć podczas samego montażu.

Zakładanie uszczelek samoprzylepnych do okien – na początek wybierz odpowiedni rodzaj

Prawidłowy stan elementów uszczelniających okna ma bardzo duże znaczenie. Ich zużycie czy zaniedbanie konserwacji zwiększa m.in. przepuszczalność powietrza. Efektem jest obniżenie komfortu przebywania w danym pomieszczeniu. Co więcej, w sezonie grzewczym konieczność zwiększania temperatury grzejnika może generować dodatkowe koszty.

Gdy podmuchy staną się odczuwalne pomimo maksymalnego domknięcia okna, czym prędzej przystąp do wymiany części zabezpieczających. Warto wówczas rozważyć montaż wariantów samoprzylepnych. Naklejenie jest bardzo proste, aczkolwiek część osób zleca realizację zadania fachowcom. Natomiast jeśli chcesz wykonać je samodzielnie i zastanawiasz się, jak zakładać uszczelki samoprzylepne do okien, w pierwszej kolejności powinieneś pamiętać o wyborze prawidłowych elementów. Mowa przede wszystkim o materiale, z jakiego są zrobione.

Samoprzylepne uszczelki z gumy optymalnym rozwiązaniem

Do najpopularniejszych wariantów należą uszczelki z gumy. Co je wyróżnia? Głównie odporność na odkształcenia. Uwagę zwraca też fakt, iż nie przepuszczają wody. Dodatkowo, jeśli postawisz na odmianę EPDM, elementy uszczelniające nadadzą się do pracy w skrajnie niskich i wysokich temperaturach. Niestraszne im także oddziaływanie olejów, smarów, rozpuszczalników oraz promieniowania UV. Co więcej, uszczelki nie odbarwiają się na skutek kontaktu z innymi komponentami lub powierzchniami. Krótko mówiąc, są znacznie trwalsze od reszty odpowiedników.

Uszczelki samoprzylepne z gumy to optymalne rozwiązanie dla wszystkich laików, ale i nie tylko. Z montażem poradzi sobie każdy, o czym przekonasz się niżej. W ich użyciu niepotrzebne są żadne specjalistyczne narzędzia. Wymagają jedynie docięcia na wskazaną długość, w czym przydadzą się wyłącznie nożyczki i taśma miernicza.

Jak zakładać uszczelki samoprzylepne do okien? Zapoznaj się z prostą instrukcją!

Skoro już wiesz, jakie elementy montażowe wybrać, pokażemy, jak zakładać uszczelki samoprzylepne do okien. Całość opiera się na kilku krokach, a pierwszym z nich jest dokładne oczyszczenie futryny oraz okna. Należy usunąć takie nieczystości jak zalegający kurz, czy też tłuszcz.

Nim przystąpisz do głównego działania, zaczekaj aż oczyszczona powierzchnia wyschnie w pełni. Warto też poczekać na właściwe warunki pogodowe. Przeszkodą staje się przede wszystkim nadmierne oddziaływanie promieni słonecznych, które niepotrzebnie przyspieszają tempo wysychania kleju uszczelek.

Rozpoczynając klejenie, upewnij się, że są odpowiednio docięte. To ważne, gdyż niewłaściwe dopasowanie rozmiaru w dużym stopniu utrudnia zamykanie okna. Co więcej, wykonane uszczelnienie nie spełni swojego zadania. Elementy aplikuj między ramą wewnętrzną a ościeżnicą. Ograniczysz wówczas ryzyko osadzania się zabrudzeń na uszczelkach. Dzięki temu przedłużysz też ich żywotność. Samo doklejanie wymaga zaś jedynie usunięcia folii ochronnej i dociśnięcia we wskazanym miejscu.

Jak widać zakładanie uszczelek samoprzylepnych to prosta czynność. Najważniejszy w tym wszystkim jest wybór odpowiednich elementów, które zagwarantują solidne zabezpieczenie okien na dłuższy czas. Jeśli takich poszukujesz, zachęcamy do sprawdzenia asortymentu naszego sklepu. Znajdziesz w nim części wykonane z gumy EPDM bądź z silikonu w różnorodnych kształtach. Dzięki sporym możliwościom wyboru z łatwością dobierzesz preferowane rozwiązania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl