Odpowiedni wąż ogrodowy to prawdziwy skarb, niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem domu, czy niewielkiej działki. Każdy czasem potrzebuje wyczyścić zabłocone kalosze, chodniki od auta albo rowery. Wąż do wody przyda się do spłukania kostki brukowej albo podlania roślin. Jest to nieduży wydatek w porównaniu z jego szerokim zastosowaniem. Jednak, jaki wąż wybrać, aby spełnił wszystkie oczekiwania? Na co zwrócić uwagę, by za rok nie trzeba było kupić nowego. Oto kilka właściwości, które powinien posiadać odporny i solidny wąż do wody.
Z jakiego materiału powinien być wykonany wąż? Wpływ materiału na ciśnienie wody
Podstawowym kryterium podczas zakupu powinna być odpowiednia trwałość węża. Inne, najczęściej pożądane cechy to elastyczność i rozciągliwość. Najlepiej zacząć od informacji podstawowych. Każdy wąż gumowy jest przystosowany do różnych temperatur, od – 30 do 100 stopni Celsjusza i zwykle można go stosować jednocześnie do benzyny, oleju i powietrza.
Ważnym czynnikiem jest zatem ciśnienie robocze. W kranie ogrodowym możemy spotkać ciśnienie do 6 barów, czyli 0,6 MPA. Wybierając wąż gumowy, warto wówczas wziąć ten, który posiada wzmocnienie tekstylne. Takie węże zazwyczaj wytrzymują ciśnienie do 1 MPA. Dodatkowe wzmocnienie włóknami tekstylnymi lub poliestrowymi doda mu trwałości i elastyczności. Tańsze węże posiadają tylko dwie warstwy PCV i nie wytrzymują odpowiedniego ciśnienia. Na szczęście każdy producent otwarcie podaje informacje o wartości ciśnienia rozrywającego. Warto to sprawdzić przed zakupem.
O trwałość twojego zakupu zadbaj również sam. Wraz z gumowym wężem warto kupić bęben, wózek lub wieszak. Bęben z uchwytem będzie dobrym rozwiązaniem, gdy posiadasz duży ogród lub gdy węża trzeba schować. Dla dłuższych węży, które po użyciu chowamy w składziku, najlepiej zakupić wózek na wąż ogrodowy. Przy okazji zadbasz o własny kręgosłup. Jeżeli masz możliwość trzymania węża zaraz przy kranie, zdecyduj się na wieszak na węże ogrodowe. To bardzo praktyczne rozwiązanie. Nie będziesz musiał wieszać go na kranie ani kłaść pod nim. Estetyczne i korzystne dla trwałości węża będzie zamieszczenie go na przystosowanym wieszaku.
Najlepszy wąż do wody w dużym ogrodzie. Jak wybrać odpowiedni wąż do wody?
Planując użycie węża na dużej powierzchni, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, jaką wybrać długość węża? Za krótki wąż w ogrodzie to niekomfortowa sytuacja dla każdego ogrodnika. Dlatego trzeba zmierzyć odległość od punktu wody do granicy ogrodu. Później nie zapomnij dodać do wyniku około 3 metrów zapasu. Twój ogród to prawdziwy tor przeszkód dla ogrodowego węża. Metr bieżący gumowego węża to niewielki wydatek. Nie warto oszczędzać na własnej przyjemności w pracy w ogrodzie.
Istnieje zależność między długością węża a ciśnieniem wody. Dlatego do większych ogrodów należy wybrać wąż od średnicy minimum ¾ cala (19 mm). Poza tym posiadając wąż o większej średnicy, możemy również wyczyścić nim taras, podjazd na auta czy kostkę brukową. W sklepach dostępne są też mniej popularne średnice węży. Taki sam przekrój (19 mm) będzie miał wąż z oznaczeniem 5/8. Pojawiają się też większe średnice: 1 cal (25 mm) oraz 5/4 (32 mm).
Jaki wąż wybrać do małego ogrodu? Dostosuj zakup do swoich potrzeb
Najprościej jest kupić na wszelki wypadek większą średnicę węża. Jednak można też sprawdzić, czego naprawdę potrzebujesz. W małych ogródkach nie jest potrzebny długi i ciężki wąż na wózku ogrodowym. Poza tym taki zajmuje dużo miejsca w składziku. Wystarczy zmierzyć odległość między punktem wody i granicą ogródka oraz dodać 2-3 metry zapasu. Krótki wąż z łatwością powiesisz na wieszaku przy kranie lub w pomieszczeniu. Można również pomyśleć o bębnie z uchwytem. Niedługi wąż nie jest aż tak ciężki, a dzięki bębnowi zawsze przeniesiesz go gdzie chcesz.
Najczęściej wybieraną średnicą węża w mniejszym ogrodzie jest ½ cala. Przeliczając na milimetry, jest to dokładnie (12,5 mm). Większe średnice sprawdzają się przy dłuższych wężach, aby utrzymać prędkość przepływu wody. Przy małych ogrodach nie ma tej obawy.
Węże ogrodowe sprzedawane są na metry bieżące. Kiedy nie potrzebujemy długiego węża, warto zainwestować w materiał. Powinny posiadać więcej niż dwie warstwy. Dobrym rozwiązaniem są węże z dodatkiem sztucznego kauczuku lub ze wzmocnieniem tekstylnym. W małym ogrodzie łatwiej o zgięcia i pęknięcia węża, dlatego materiał staje się ważnym elementem przy zakupie.
Podlewanie ręczne czy zraszacz do wody?
Kiedy posiadamy już wąż do wody, warto zastanowić się, jak go najlepiej wykorzystać. Ciekawym rozwiązaniem są odpowiednie końcówki do węży, które ułatwiają ręczne podlewanie. Można również zakupić zraszacz, który podłączony do węża odciąży nas w podlewaniu. W zależności od pory roku, charakteru twojego ogrodu lub zwykłej wygody możesz zmieniać decyzje. Czasem po prostu ma się ochotę samemu podlać rośliny. Kiedy brak sił warto skorzystać ze zraszacza. Na szczęście wybrany wcześniej wąż do wody posłuży nam w obu przypadkach. Jeżeli jeszcze nie wiesz, na co się zdecydować najpierw wybierz odpowiedni wąż ogrodowy. Odpowiedź przyjdzie z czasem.