Dogrzewanie wnętrza jest koniecznością, mierząc się z problemem nieszczelnych okien. To duży dyskomfort, wszak w takiej sytuacji nierzadko rosną koszty ogrzewania rujnujące domowy budżet. Z pewnością chciałbyś tego uniknąć. Dlatego też, gdy zajdzie potrzeba, nie zwlekaj z montażem nowych uszczelek. Jak uszczelnić okno? Czytaj dalej, a przekonasz się, że to proste zadanie.
Jak sprawdzić, czy okna wymaga wymiany uszczelnień?
Nieszczelne okna, zarówno drewniane i plastikowe, to duża niedogodność. Najczęściej pojawiającą się przyczyną nieszczelności są wyeksploatowane uszczelki. Na skutek m.in. ich odpadania powstają szczeliny. Te zaś ułatwiają ucieczkę ciepłego powietrza, obniżając tym samym komfort przebywania w danym pomieszczeniu.
Zużyte elementy uszczelniające to jedna strona medalu. Jeśli stale odczuwasz chłód, powodem może też być źle dobrany materiał o niewłaściwym przekroju. Chcąc zyskać całkowitą pewność, iż uszczelki wymagają wymiany, wystarczy przeprowadzić błyskawiczny test. W przestrzeń pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem włóż kartkę papieru. Gdy wyjmiesz ją bez wysiłku, otrzymasz jasny znak, że należy przystąpić do renowacji. Jak uszczelnić okno, aby pozbyć się usterki?
Jak uszczelnić okno? Na początek wybierz właściwe uszczelki
Problem z nieszczelnością okna z łatwością usuniesz na własną rękę, bez konieczności korzystania z fachowej pomocy generującej niepotrzebne koszty. Potrzebujesz jedynie odrobiny zmysłu technicznego. A także odpowiednich elementów uszczelniających. Do najbardziej sprawdzonych rozwiązań należą uszczelki wykonane z gumy EPDM.
Co należy do ich największych zalet? Przede wszystkim łatwość w montażu i demontażu. Zwłaszcza jeśli wybierzesz warianty samoprzylepne. Sam materiał jest zaś odporny na działanie wody oraz zróżnicowanych warunków atmosferycznych. Niestraszne mu też oddziaływanie skrajnie wysokich i niskich temperatur. Nie można zapominać, że tego typu komponenty odpowiadające za zachowanie szczelności z łatwością utrzymasz w czystości.
Oprócz uszczelek upewnij się, że pod ręką masz również choćby nożyczki. Z takim asortymentem możesz przystąpić do działania. Jak wobec tego uszczelnić okno?
Jak uszczelnić okno? Błyskawiczna wymiana krok po kroku
Na samym początku sprawdź, jakiej uszczelki potrzebujesz, jeśli chodzi o profil oraz długość. W tym celu usuń fragment gumy dla porównania lub całkowicie pozbądź się zużytych elementów z ramy okna. Ten krok i tak będzie konieczny.
Mając do dyspozycji właściwy materiał izolujący, oczyść gniazda montażowe z kurzu, pyłów, tłuszczu, starego kleju oraz innych zanieczyszczeń. To ważne, wszak wszelkie pozostałości utrudniają montaż, a także powodują szybsze zużycie nowych elementów uszczelniających. Nieczystości pozbędziesz się za pomocą delikatnego środka choćby w postaci płynu do mycia naczyń oraz ściereczki. W ten sposób przygotowana powierzchnia daje pewność równoległego przylegania uszczelki.
Jak postępować w trakcie klejenia?
Kolejny etap to posmarowanie instalowanej uszczelki specjalną pastą, która ułatwia klejenie poprzez poprawę przyczepności. Zwiększa jednocześnie trwałość. Chyba że wykorzystujesz akcesoria samoprzylepne z gumy EPDM. W ich przypadku wystarczy usunięcie folii zabezpieczającej oraz dociskanie palcem na obwodzie ramy.
Pracę usprawnia układanie całości od górnej ramy. Powoli wsuwaj uszczelkę w gniazdo montażowe, unikając stosowania ostrych przedmiotów. Poprzez nieuwagę mógłbyś uszkodzić materiał. A gdy przyjdzie usunąć jego nadmiar w miejscu styku, przetnij kawałek przy użyciu nożyczek.
Jak widać, uszczelnianie okna nie należy do szczególnie trudnych wyzwań. Realizację zadania może ułatwić Ci asortyment naszego sklepu internetowego. Znajdziesz w nim m.in. uszczelki z gumy nieporowatej EPDM w wersji standardowej lub samoprzylepnej. Zdecyduj, który wariant będzie dla Ciebie najlepszy i wybierz właściwe rozwiązania.