Jak uszczelnić drzwi wejściowe? Podpowiadamy

Nie trzeba tłumaczyć, jak duże znaczenie ma właściwe uszczelnienie drzwi prowadzących wprost do mieszkania. Powstające nieszczelności zwiększają poziom wilgoci. Nie można też zapominać o ubytkach ciepła. Panujący chłód zmusza do wzmożonego ocieplania w sezonie grzewczym, co bywa bolesne, spoglądając na rachunki. Jeśli zachodzi taka konieczność, nie wolno zwlekać z instalacją nowych elementów uszczelniających. Jak uszczelnić drzwi wejściowe? Czytaj dalej i zobacz, jakie to proste.

Jak uszczelnić drzwi wejściowe?

Zastanawiając się, jak uszczelnić drzwi wejściowe, pamiętaj, że na samym początku należy dokonać dokładnej kontroli obecnie zamocowanych elementów. Nie jest to nic trudnego, wszak w przypadku ich zużycia z łatwością wyczujesz wszelkie odkształcenia. O uszkodzeniach może świadczyć również niewłaściwe wyciszenie drzwi, wywołujące głośne trzaskanie w momencie zamykania.

W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że problem nie zawsze leży po stronie niewłaściwego uszczelnienia. Poziom szczelności obniżają rozregulowane skrzydła drzwiowe. Upewnij się więc, czy całość pozostaje właściwe osadzona na zawiasach.

Jeśli dojdziesz do wniosku, że wymiana uszczelek jest konieczna, dokładnie zmierz wielkość szczeliny. To ważne, ponieważ elementy muszą posiadać odpowiednie wymiary. Nie obejdzie się również bez dopasowania ich kształtów do rodzaju drzwi.

Uszczelnianie drzwi wejściowych – dobierz odpowiednie uszczelki

Kolejny krok to wybór trwałych uszczelek zapewniających optymalną izolację akustyczną i termiczną, a także amortyzację. Musisz pamiętać, że na ich żywotność negatywnie wpływają promienie UV, warunki atmosferyczne, wilgoć, jak i również wszelkie zanieczyszczenia. Aby powyższe czynniki nie miały aż tak degradującego oddziaływania na elementy uszczelniające, należy przyjrzeć się materiałowi, z którego są wykonane.

Ze szczególnie niesprzyjającymi warunkami radzą sobie uszczelki z gumy EPDM. Co je wyróżnia? Przede wszystkim z powodzeniem mogą pracować w szerokim zakresie temperatur – od -40 °C do +65 °C. Co więcej, niestraszne im działanie olejów, smarów, czy też rozpuszczalników. Wszystko to przekłada się na ich trwałość.

Wybierając odpowiednie produkty, warto zwrócić uwagę na kolorystykę. Decydując się na modele zbliżone swoją barwą do koloru drzwi, zachowasz estetyczny wygląd. A jeśli sięgniesz po warianty samoprzylepne, montaż będzie prostszy. W ich przypadku wystarczy usunąć folię zabezpieczającą oraz docisnąć uszczelki do powierzchni.

Sprawdź też, czy są przeznaczone wyłącznie do drzwi zewnętrznych, a nie wewnętrznych. Łatwo się pomylić, co bywa problematyczne, wszak uszczelki nie spełniają wówczas swojej funkcji.

Mając do dyspozycji najważniejsze materiały, można przystąpić do działania. Jak wobec tego uszczelnić drzwi wejściowe?

Jak uszczelnić drzwi wejściowe? Prosty montaż uszczelek w kilku krokach

Naprawa uszczelnień nie należy do najtrudniejszych czynności. Zadanie błyskawicznie zrealizujesz samodzielnie, bez sięgania po pomoc ze strony fachowców. Jak uszczelnić drzwi wejściowe?

Na samym początku usuń zużyte uszczelki. Możesz w tym celu wykorzystać dowolny ostry przedmiot. Następnie oczyść miejsca, w których znajdą się nowe elementy z resztek kleju oraz pozostałych zanieczyszczeń przy użyciu delikatnego detergentu.

Przyklejając świeże uszczelki, upewnij się, że zostały przycięte na odpowiednią długość. Poszczególne kawałki muszą idealnie pasować drzwi. Jeśli jesteś pewny co do ich dopasowania, pozostaje już tylko zamontować je, dociskając palcem do powierzchni.

Jak widać, uszczelnianie drzwi wejściowych nie jest czymś skomplikowanym. Klucz do sukcesu tkwi w doborze właściwych uszczelek. Reszta pozostaje już tylko formalnością, co udowodniliśmy w przedstawionych wyżej krokach. Pamiętaj zatem, aby wybrać odpowiednie produkty, które będą odporne na szereg szkodliwych czynników obniżających ich żywotność.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl