Nieszczelne drzwi garażowe wiążą się z wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami. Do wnętrza garażu będzie napływało zimne powietrze, a na dodatek może panować tam za wysoka wilgotność. To wszystko z pewnością nie sprzyja samochodom. Dowiedz się, jak uszczelnić drzwi garażowe i nie dopuścić do utraty ciepła.
Uszczelki do bramy garażowej – funkcje i zalety rozwiązania
Zastanawiasz się, jak uszczelnić drzwi garażowe? Najpopularniejszym rozwiązaniem są gumowe uszczelki. Cechuje je duża łatwość w montażu oraz odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Uszczelki niezwykle skutecznie zabezpieczają wnętrze garażu przed kurzem, pyłem, wodą, piaskiem, a także różnymi innymi zanieczyszczeniami. Oprócz tego chronią pomieszczenie przed zimnym powietrzem, wilgocią i przeciągami. Dzięki nim do Twojego garażu nie przedostaną się także uciążliwe insekty, mogące wyrządzić dużo szkód. Warto wiedzieć, że uszczelnienie garażu pozwoli Ci również zaoszczędzić na ogrzewaniu.
Nowoczesne, wysokiej jakości uszczelki są odporne na tarcie, ścieranie, podmywanie, skrajne temperatury, a także promieniowanie UV. Wyróżnia je również stosunkowo duża stabilność kształtu mimo obciążeń cieplnych. Uszczelki potrafią jednocześnie bez trudu dopasować się do każdej szczeliny, dzięki czemu można naprawdę szybko i skutecznie poprawić izolację garażu. Warto wiedzieć, że wbrew pozorom gumowe uszczelki są w stanie zachować swoje właściwości przez wiele lat i nie kruszą się.
Jak uszczelnić drzwi garażowe – poradnik krok po kroku
Regulacja drzwi/bramy garażowej
Zanim zamontujesz uszczelkę do drzwi garażowych, koniecznie zadbaj o ich regulację. Jeśli drzwi nie domykają się idealnie, nie docierają do podłoża lub ścian bocznych, uszczelka może nie wystarczyć. Takie nieszczelności najlepiej wyeliminować poprzez regulację drzwi. Jak to zrobić? Otóż przede wszystkim pamiętaj o dociśnięciu całej konstrukcji do prowadnic i ich dokręceniu. Nie zapomnij także o sprawdzeniu naciągu skrętnych sprężyn oraz wyrównaniu napięcia naciągowych mechanizmów. Jeżeli drzwi wyposażone są w automatyczne sterowanie, konieczne może okazać się przeprogramowanie systemu.
Montaż uszczelek do drzwi garażowych
Przed założeniem uszczelki musisz pozbyć się starej, zużytej izolacji. Następnie dokładnie wyczyść miejsce, które chcesz uszczelnić, np. za pomocą alkoholu lub specjalnego preparatu. Na koniec warto odtłuścić tę powierzchnię. Teraz możesz przystąpić do montażu uszczelki. Doskonałym rozwiązaniem jest wybór samoprzylepnych uszczelek, z których wystarczy tylko zdjąć warstwę ochronną i mocno docisnąć do wybranego miejsca. W przeciwnym razie użyj dedykowanego kleju. Gdzie najlepiej zamontować uszczelki? Przede wszystkim zadbaj o to, aby wszystkie ruchome elementy zostały odpowiednio uszczelnione. Na pewno bardzo ważna jest izolacja miejsca złączenia ościeżnicy ze ścianą. Dzięki temu możesz poprawić izolację termiczną nawet o 20%. Aby ułatwić sobie montaż, zaznacz dokładnie miejsca, które wymagają uszczelnienia. Dopasuj także wymiary uszczelek do szczelin, których chcesz się pozbyć.
Wentylacja garażu to podstawa
Zamontowanie uszczelek to jeszcze nie wszystko. Warto wiedzieć, że wnętrze, które jest dobrze uszczelnione, wymaga właściwej wentylacji. Wymiana powietrza jest bardzo ważna, bowiem jej brak może doprowadzić do powstania niekorzystnego dla ludzi i sprzętów mikroklimatu. Przyczynia się on np. do zwiększenia korozji karoserii. W jaki sposób wentylować garaż? Wystarczy, że zadbasz o regularne wietrzenie. Możesz także zdecydować się na system automatycznej wentylacji oraz wentylator. System jest w stanie natleniać pomieszczenie o konkretnych godzinach lub w przypadku wystąpienia niekorzystnych temperatur.
Warto regularnie uszczelniać drzwi garażowe, aby zapobiec przedostawaniu się zanieczyszczeń i wilgoci oraz utrzymać prawidłową temperaturę. Jeśli zamontujesz uszczelkę, z pewnością zauważysz dużą różnicę. Przede wszystkim jednak wpłynie to korzystnie na Twój samochód.