Jak uszczelnić drzwi balkonowe? Rady ekspertów

Drzwi balkonowe z uwagi na spore wymiary, wprowadzają do pomieszczenia sporo światła. Można je łatwo otworzyć i wyjść na balkon lub taras. Jednak szczególnie przed nadejściem zimy warto pomyśleć o ich odpowiednim wyregulowaniu oraz uszczelnieniu. To poprawi komfort przebywania w środku i pozwoli zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Jak się za to zabrać?

Dlaczego szczelność drzwi balkonowych jest taka ważna?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jak uszczelnić drzwi balkonowe, zastanówmy się, dlaczego jest to tak istotne. Przede wszystkim wiosną, latem czy jesienią na balkon lub taras wychodzimy bardzo często. W zimie robimy to o wiele rzadziej. Nie wszyscy wiedzą o tym, że o drzwi balkonowe należy w odpowiedni sposób dbać.

Izolacja termiczna nie zależy bowiem od jakości styropianu zamontowanego na elewacji budynku. Duże znaczenie ma także pozbycie się mostków termicznych, również tych w okolicach drzwi. Na co dzień oddziałuje na nie promieniowanie ultrafioletowe oraz niskie i wysokie temperatury. Drzwi balkonowe są nieustannie użytkowane. Co powinno być w ich przypadku sygnałem alarmowym? Na pewno skrzypienie i problemy z ich zamknięciem. W zimie nieszczelności sprawią, że do środka dostanie się wilgoć.

Jak wyregulować drzwi balkonowe?

Dlaczego regulacja drzwi balkonowych jest tak istotna? Uszczelnienie ma ogromne znaczenie głównie w zimie i późną jesienią. W cieplejsze dni dużą rolę odgrywa natomiast dobra wentylacja.

Drzwi balkonowe z powodzeniem wyregulować można samodzielnie. Wygląda to podobnie jak w przypadku okien z PVC. Potrzebne są do tego specjalne klucze. Zacząć warto od dolnych zawiasów. Dokręcenie śruby powoduje uniesienie skrzydła. Potem należy przejść do zawiasów środkowych (prawo - lewo) oraz górnych (regulacja po przekątnej).

Jak uszczelnić drzwi balkonowe?

Jak można uszczelnić drzwi balkonowe? Ważna jest tutaj nie tylko ich regulacja. Sporo zależy także od tego, jak osadzona została ościeżnica. Istotna jest szczelność progu drzwi. Często do nieszczelności prowadzi ustawianie ich klinach oraz stosowanie piany montażowej. Do powstawania szczelin dochodzi przy stąpaniu. Próg odkształca się elastycznie, ale pianka już nie. Sporą rolę odgrywa także hydroizolacja w płynie, którą można zabezpieczyć balkon czy przestrzeń pod drzwiami. Dzięki temu woda nie wnika w najbardziej newralgiczne miejsca, a jej oddziaływanie bywa naprawdę niszczące. Duże znaczenie ma także uszczelnienie boków i góry drzwi balkonowych. Również i tutaj sporo zależy od ich sprawnego montażu. Z pomocą przychodzą także specjalne uszczelki.

Jakie uszczelki do drzwi balkonowych wybrać?

Jak skutecznie uszczelnić drzwi balkonowe? Warto pamiętać o tym, że drzwi zewnętrzne są narażone na działanie bardzo niskich i wysokich temperatur. Na trwałość uszczelek wpływa poza tym promieniowanie ultrafioletowe czy zanieczyszczenie powietrza. Tylko najwyższej jakości produkty są w stanie dobrze uszczelnić drzwi balkonowe i przez długi czas pełnić należytą funkcję.

W przypadku drzwi balkonowych nie można stosować uszczelek, które są przeznaczone do drzwi wewnętrznych. Nie sprawdzą się one i szybko ulegną zniszczeniu. Trzeba je będzie wymienić na nowe, co oznacza kolejne niepotrzebne wydatki. Uszczelki przeznaczone do drzwi balkonowych powinny zapewniać wysoką jakość izolacji termicznej i izolacji akustycznej. To także jest bardzo ważne, zwłaszcza dla osób mieszkających przy ruchliwych ulicach.

Uszczelki przeznaczone do drzwi balkonowych produkowane są z wielu różnych materiałów. Ma on duże znaczenie dla trwałości i skuteczności uszczelnienia. Dość tanim rozwiązaniem są uszczelki gumowe na bazie kauczuku, które można bez problemu dopasować do szczelin różnego rodzaju. Dużą popularnością cieszą się ponadto uszczelki EPDM. To nowoczesny rodzaj uszczelnień o sporej elastyczności. Nie są one trudne w montażu, a przy tym cechują się dużą odpornością na czynniki zewnętrzne. Sprawdzają się doskonale w przypadku drzwi plastikowych i drewnianych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl