Dowiedz się, jak przebiega proces wymiany paska klinowego w silniku!

Pasek klinowy to nieodłączna część każdego silnika spalinowego, bez której osprzęt ten nie będzie działał tak, jak należy. Jak wiele elementów wyposażenia,niestety prędzej czy później ulegają one eksploatacji, co jest zależne od konkretnej usterki – zabrudzenia paska czy jego uszkodzenia mechanicznego. Istotne jest, by nie ignorować problemu i przeprowadzić natychmiastową wymianę paska klinowego. W jaki sposób wykonać tę czynność i jakiego produktu użyć, by operacja się udała?

Gdzie można wymienić pasek klinowy?

Mimo najszczerszych chęci do samodzielnej wymiany paska klinowego, warto zlecić taką usługę mechanikowi w profesjonalnym warsztacie samochodowym. Jeżeli odpowiednio wcześniej nie zauważyłeś śladów zużycia tego elementu, lepiej będzie, jak zabieg wykona specjalista, który na miejscu dysponuje danymi o przebiegu tej gumowej części i wykorzysta właściwy klucz. Podczas tej procedury mechanik sprawdzi również poziom napięcia napinacza oraz dodatkowo oceni stan pozostałych elementów sąsiadujących. Taka czynność nie zajmuje zbyt dużo czasu, w standardowym przypadku trwa między 15 a 30 minut.

Wymiana paska klinowego – na czym polega?

Jeżeli na co dzień nie zajmujesz się zaglądaniem do wnętrza swojego samochodu, zostaw tę czynność fachowcom w tej dziedzinie. Mechanik, przyjmując Twoje auto na warsztat, ustawi je na podnośniku, by mieć łatwy dostęp do części podczas wymiany paska klinowego. Następnie zdejmie osłonę elementu, odkręci napinacz i zdemontuje zużyty pasek. Praktykuje się również kontrolę łożysk czy kół pasowych oraz kół alternatora, a dopiero później montaż nowego gumowego elementu. Pozostaje już tylko ustawić odpowiednie napięcie i założyć z powrotem osłonę.

Rodzaje pasków klinowych podlegające wymianie

Paski klinowe występują zazwyczaj w dwóch wariantach – klasycznym oraz uzębionym. Te ostatnie są używane w wielu gałęziach motoryzacji, są bardzo trwałe i odporne na wysokie prędkości i obciążenie. Uzębienie występuje zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, tym samym stając się niepodatnym na ścieranie i wydłużanie. Dobierając pasek klinowy, warto decydować się na modele, które okażą się nieczułe na brudzący olej oraz takie, które pracują przy działaniu wysokiej temperatury. Wymianie podlegają również paski klinowe użytkowane w kosiarkach, kombajnach i innych maszynach do pracy na zewnątrz. W urządzeniach rolniczych występują paski zespolone, wzmocnione i szerokoprofilowe, które w podobny sposób są poddawane eksploatacji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl