Regeneracja zacisków hamulcowych – sprawdź, jak ją przeprowadzić

Masz problem z hamulcami w swoim samochodzie? Musisz wiedzieć, że wymiana klocków i tarcz to czasem za mało, aby układ hamulcowy działał tak, jak powinien. W takiej sytuacji niezbędna może być regeneracja zacisków hamulcowych. Jednak bez obaw, z naszą instrukcją zadanie to wykonasz szybko, sprawnie, a przede wszystkim – samodzielnie.

Jak rozpoznać problemy z zaciskami?

Skąd masz wiedzieć, że nadszedł czas na regenerację zacisków hamulcowych? Na szczęście istnieje kilka typowych symptomów, które wskazują na to, że warto przyjrzeć się tym elementom. Mowa tu o takich objawach jak:

- drganie kierownicy w trakcie hamowania,

- głośna praca klocków hamulcowych,

- nadmierne zużycie paliwa,

- dziwne odgłosy w trakcie jazdy,

- wyciek płynów hamulcowych,

- stan tarcz wskazujący na ich zaawansowane wyeksploatowanie.

Dość często bywa tak, że kierowca dowiaduje się o niewłaściwym stanie zacisków dopiero w warsztacie, gdyż niedawno wymienione klocki zbyt głośno hałasują, a tarcze nie pracują, jak należy. Jak jednak widać, najczęściej powodem takiego stanu rzeczy są właśnie zaciski. Niekiedy potrzebna jest ich całkowita wymiana, warto jednak podjąć się regeneracji zacisków hamulcowych. Jak to zrobić? O tym piszemy tuż poniżej.

Regeneracja zacisków hamulcowych – jak ją przeprowadzić krok po kroku?

Mimo iż regenerację zacisków hamulcowych możesz wykonać w każdym warsztacie samochodowym, warto zrobić to samodzielnie. W ten sposób uda Ci się nieco zaoszczędzić, gdyż jedyny koszt, jaki ponosisz to cena zakupu części wymiennych. Tym jednak nie musisz się martwić – wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz w ofercie naszego sklepu i to w naprawdę korzystnych cenach. Gotowy do pracy? No to zaczynamy!

Krok 1: Demontaż i czyszczenie zacisków

Abyś mógł przeprowadzić regenerację zacisków, musisz je najpierw zdemontować, a następnie dokładnie oczyścić. Tutaj przyda Ci się szczotka druciana, która pomoże Ci w usunięciu zalegającej rdzy. Pamiętaj, aby zadanie to wykonywać starannie i precyzyjnie. Musisz uzbroić się w cierpliwość, gdyż nagromadzone zanieczyszczenia mogą nie być łatwe w usunięciu.

Krok 2: Kontrola stanu poszczególnych elementów

Kiedy Twój zacisk jest już dokładnie oczyszczony, możesz dokonać oceny stanu prowadnic, gumowych osłonek, tłoczków czy odpowietrzników. Jeżeli ich kondycja pozostawia sporo do życzenia, konieczna będzie ich wymiana. Jak już wiesz, wśród produktów dostępnych w naszym sklepie bez trudu znajdziesz części wymienne do swojego auta.

Krok 3: Piaskowanie i polerowanie

Oczyszczony zacisk powinien zostać poddany piaskowaniu. Przyda Ci się do tego specjalne urządzenie, jakim jest piaskarka. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem zabiegu zabezpieczyć cylinder i gwinty. Pozostałe nierówności, ślady korozji oraz rysy spoleruj za pomocą papieru ściernego – zadbaj jednak o to, aby powstały pył został dokładnie usunięty.

Krok 4: Lakierowanie i montaż

Kiedy zaciski są już czyste, pozostaje je już tylko pokryć lakierem, poczekać aż wyschną, a następnie umieścić w nich wszystkie wyczyszczone elementy. Teraz dokręć zacisk z zachowaniem odpowiedniego momentu obrotowego i odpowietrz układ hamulcowy. Wszystko powinno działać, jak należy.

Co wpływa na stan zacisków hamulcowych?

Już wiesz, że regeneracja zacisków hamulcowych to coś, co możesz wykonać w zaciszu swojego własnego garażu lub podwórka. Warto jednak wiedzieć, co wpływa na stan tych elementów – tak, aby zregenerowane zaciski posłużyły jak najdłużej.

Układ hamulcowy jest szczególnie podatny na eksploatację i działanie warunków zewnętrznych. Zaciski są narażone na oddziaływanie różnego rodzaju zanieczyszczeń na drodze. Dlatego też sól drogowa, wilgoć lub brud to coś, co niekorzystnie wpływa na stan zacisków Twojego auta. Mimo iż są wyposażone w gumowe osłonki, one również mogą zostać uszkodzone. Jak widać, trudno jest uniknąć działania niekorzystnych czynników. Warto jednak wiedzieć, jak postępować wtedy, gdy zaciski wymagają regeneracji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl